Ze života školy

Dne 11. dubna 2025 se třída 3.E zúčastnila odborné exkurze do areálu Coral Office Park v pražských Nových Butovicích. Exkurze byla zaměřena především na provoz objektu a technická zařízení budov (TZB), s důrazem na způsob chlazení, který je v rámci České republiky poměrně unikátní.
Během exkurze jsme měli možnost nahlédnout do technického zázemí budovy a dozvěděli jsme se, že chlazení nejvyššího objektu bylo zajištěno pomocí zásobníků na led. Tento systém funguje na principu akumulace chladu v noci, kdy je elektřina levnější a energetické zatížení nižší. V zásobnících se během noci vytváří led, který se pak během dne využívá k chlazení prostor. Jedná se o energeticky úsporné a ekologicky šetrné řešení, které se v České republice vyskytuje pouze v několika málo případech.
Další zajímavou částí exkurze bylo představení procesu environmentální certifikace BREEAM, kterou budova úspěšně prošla. Pracovníci správy nám vysvětlili kritéria hodnocení této mezinárodní certifikace a informovali nás, že v současné době probíhá instalace dalších opatření, která mají dále zlepšit environmentální výkon budovy – například úpravy ve spotřebě vody, zvyšování energetické účinnosti a podpora biodiverzity v areálu.
Získali jsme také přehled o dalších systémech TZB, jako je vzduchotechnika, vytápění, měření a regulace a bezpečnostní systémy. Byla nám představena organizace správy budovy, řešení poruch, pravidelné revize i monitoring technologií pomocí řídicího systému BMS.
Exkurze byla velmi přínosná a prakticky doplnila naše teoretické znalosti z oblasti technické správy budov a systémů TZB.
Děkujeme společnosti Mint Investments za umožnění této exkurze a odborný výklad.
 

TZB_butovice_25.png

Dne 11.4. se třída 2.D zúčastnila exkurze v Zapa beton. Cílem této návštěvy bylo seznámit se s procesem výroby betonu a nahlédnout do laboratorního zázemí, kde se provádí kontrola kvality jednotlivých směsí.Exkurze začala celým procesem výroby betonu – od skladování a dávkování jednotlivých surovin (cement, písek, kamenivo, voda a přísady), přes míchání v centrálním míchacím zařízení až po samotné nakládání betonu. Druhá část exkurze nás zavedla do laboratoře, kde jsme viděli, jak se testuje beton. Seznámili jsme se s různými zkušebními metodami – například měřením konzistence betonu pomocí tzv. kužele, zkouškami pevnosti nebo zjišťováním složení směsi. Bylo zajímavé vidět, kolik pozornosti se věnuje kvalitě.
 
Děkujeme firmě ZAPA za ochotu nás provést a podělit se o zajímavé informace.
 
zapa_25.png

I v letošním roce jsme byli velmi úspěšní v soutěži  Enersol. Do celostátního kola soutěže postoupil tentokrát Jakub Vašek, žák druhého ročníku, se svou prací "Úvod do hydroenergetiky". Na snímku ho můžete vidět i s ostatními členy reprezentačního družstva za kraj Praha.

enersol25

Dne 8.4. se třída 1.A podívala na rekonstrukci budov Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Opletalově 47 a 49 firmou Avers s.r.o.. Cílem projektu je modernizace a přizpůsobení pro výuku, badatelskou činnost a přesun knihovny, ale zároveň zachování jejich historické hodnoty. Studenti mohli nahlédnout do konstrukčních výkresů, projít si celou stavbu od podzemních prostor, kde se bude nacházet knihovna, která bude specifická tím, že bude mít vyhrazený prostor pro studium vzácných tisků, až po podkrovní prostory, kde byla krásná ukázka historického krovu. Kromě restaurátorských prací zde došlo k dostavbě pavlače a rekonstrukce dvorku. Rekonstrukce dále počítá s dostavbou věže výtahu a lávek mezi budovami. Vstupní požadavky na rekonstrukci jsou mimo jiné zaměřené na maximální a bezbariérové propojení obou budov.

avers_25.png

Ve třeťáku se v rámci předmětu Stavební konstrukce probírají zvláštní druhy betonu, třeba těžké betony. Protože se těžké betony používají například jako biologické stínění okolo reaktorů jaderných elektráren a protože studenti naší školy mají zkušenost s přípravou vzorků z tohoto druhu betonu, požádal nás o pomoc s přípravou takových vzorků jeden kolega Marek z ÚJV Řež, tedy z Ústavu jaderného výzkumu Řež. Marek má na starost prokazování kvality těchto těžkých betonů na našich jaderných elektrárnách, například v souvislosti s kyselinou boritou, která se nachází v bazénech pro vyhořelé palivo hned vedle reaktorů. No, a protože se dozvěděl, že na naší škole ledacos s tímto betonem umíme, tak se přišel rovnou podívat do naší laborky a rovnou i vysvětlil spolupracujícím studentům, o co vlastně půjde. A půjde o výrobu těžkého betonu, který je použit v Dukovanech a v kterém se jako plnivo používá těžké kamenivo, slovenský baryt. No a ten náhodou u nás laborce máme. A také máme třeba litinovou drť potřebné frakce. Takže se kolega Marek ani nedivil, když si rovnou v naší laborce mohl potěžkat těžký barytový dukovanský beton, který je připraven pro ozařování v rámci projektu Netflux. A protože jaderníci, stejně jako vodaři, jsou féroví, tak nám hned na oplátku nabídnul, že nám ukáže laborky a systémy, ve kterých se zkouší odolnost betonů, například proti účinkům kyseliny borité. Takže jo, fakt se o nás ví. A nejen v Centru výzkumu Řež. Teď už i v ÚJV Řež.

dukovany_betony_25.png