Ze života školy

Neměli šanci proti takové přesile. V tom počtu, co tam Češi dorazili … Napoleon by utekl ještě rychleji. :) Dohromady čtrnáct Čechů, zástupci z ČVUT, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Centra výzkumu Řež, obou našich jaderných elektráren a samozřejmě studenti naší školy, plus jaderná Alica, se účastnilo posledního workshopu evropského projektu ACES v laboratořích ENGIE Laborélec v Belgii, kousek od Waterloo. Čím jsme tam všechny převálcovali, byla spolupráce mezi provozovatelem elektráren, tedy ČEZem, státním dozorem, tedy SÚJBem, a vědeckovýzkumnými a vzdělávacími organizacemi. Všichni tito byli v jedné místnosti přímo u zdroje informací, tedy všichni přesně vědí, co je třeba, a z první ruky. Když ve své prezentaci zástupce ČEZu ukázal, jak si ČEZ udržuje kvalifikovanost pracovníků, a na to studenti naší školy ukázali, jak vlastně tito kvalifikovaní pracovníci vznikají už během studia na střední škole, tak to byl hodně dobrý otvírák očí pro naše evropské partnery. A když už mluvíme o evropských partnerech, tak jsme se opět setkali s našimi francouzskými kolegy ze CEA, se kterými spolupracujeme na projektu NetFlux, a kolega z francouzské EDF nám předal vzorky kameniva a betonů z francouzských jaderných elektráren, ze kterých budeme pro Řež připravovat vzorky pro ozařování. Jo, a i jsme dohodli spolupráci se zástupcem kanadského úřadu pro jadernou bezpečnost, CNSC, ohledně ověřování nových technologií v malém měřítku přímo u nás v nové školní laboratoři. Takže po dalším vítězství na mezinárodním poli … to valíme dál!

belgie_25.png

Také letos jsme se zúčastnili již 27. ročníku Juniorského maratonu, štafetového závodu určeného pro střední školy. Družstvo složené z 10 členů společnými silami překonává maratonskou trať (42,195 km).

Maraton_25.png

V pátek 11. 4. 2025 žáci 2. a 3. ročníku oboru POS byli na přednášce ve firmě Veskom s.r.o. Ing. Petr Bureš žákům přednášel o možnosti využití energie kolem nás, a to nejen ze vzduchu, země a vody, ale také využití odpadního tepla z odpadní vody. Dále žákům představil referenční projekty, kterých se firma Veskom s.r.o. účastnila. Na závěr si žáci prohlédli strojovnu s tepelnými čerpadly a venkovní jednotky tepelných čerpadel.

veskom_25.png

Dne 11. dubna 2025 se třída 3.E zúčastnila odborné exkurze do areálu Coral Office Park v pražských Nových Butovicích. Exkurze byla zaměřena především na provoz objektu a technická zařízení budov (TZB), s důrazem na způsob chlazení, který je v rámci České republiky poměrně unikátní.
Během exkurze jsme měli možnost nahlédnout do technického zázemí budovy a dozvěděli jsme se, že chlazení nejvyššího objektu bylo zajištěno pomocí zásobníků na led. Tento systém funguje na principu akumulace chladu v noci, kdy je elektřina levnější a energetické zatížení nižší. V zásobnících se během noci vytváří led, který se pak během dne využívá k chlazení prostor. Jedná se o energeticky úsporné a ekologicky šetrné řešení, které se v České republice vyskytuje pouze v několika málo případech.
Další zajímavou částí exkurze bylo představení procesu environmentální certifikace BREEAM, kterou budova úspěšně prošla. Pracovníci správy nám vysvětlili kritéria hodnocení této mezinárodní certifikace a informovali nás, že v současné době probíhá instalace dalších opatření, která mají dále zlepšit environmentální výkon budovy – například úpravy ve spotřebě vody, zvyšování energetické účinnosti a podpora biodiverzity v areálu.
Získali jsme také přehled o dalších systémech TZB, jako je vzduchotechnika, vytápění, měření a regulace a bezpečnostní systémy. Byla nám představena organizace správy budovy, řešení poruch, pravidelné revize i monitoring technologií pomocí řídicího systému BMS.
Exkurze byla velmi přínosná a prakticky doplnila naše teoretické znalosti z oblasti technické správy budov a systémů TZB.
Děkujeme společnosti Mint Investments za umožnění této exkurze a odborný výklad.
 

TZB_butovice_25.png

Dne 11.4. se třída 2.D zúčastnila exkurze v Zapa beton. Cílem této návštěvy bylo seznámit se s procesem výroby betonu a nahlédnout do laboratorního zázemí, kde se provádí kontrola kvality jednotlivých směsí.Exkurze začala celým procesem výroby betonu – od skladování a dávkování jednotlivých surovin (cement, písek, kamenivo, voda a přísady), přes míchání v centrálním míchacím zařízení až po samotné nakládání betonu. Druhá část exkurze nás zavedla do laboratoře, kde jsme viděli, jak se testuje beton. Seznámili jsme se s různými zkušebními metodami – například měřením konzistence betonu pomocí tzv. kužele, zkouškami pevnosti nebo zjišťováním složení směsi. Bylo zajímavé vidět, kolik pozornosti se věnuje kvalitě.
 
Děkujeme firmě ZAPA za ochotu nás provést a podělit se o zajímavé informace.
 
zapa_25.png