Také v letošním roce budeme vyrábět betonovou kánoi, v rámci středečních seminářů @betonari_z_dusni již plánujeme průběh prací. Pojďme se ale zpětně podívat v příspěvku Matěje Fialy ze třídy 4.E, jak výroba loňské kánoe probíhala.

kanoe sterkovani

V průběhu školního roku 2023/2024 jsme v rámci projektu betonové kánoe vyráběli ve vodařské laboratoři na Fakultě stavební ČVUT naši betonovou kánoi, Marušku. V tomto příspěvku bych rád vysvětlil, co všechno výroba kánoe obnáší.

Výroba formy: Rozhodli jsme se vyrobit si kopii původního laminátového bednění. Po vytvrdnutí polyuretanové pěny jsme zjistili, že budeme muset povrch této formy ješte upravit. Formu jsme vyztužili další polyuretanovou pěnou a z vnější strany jsme nanesli zhruba centimetrovou vrstvu sádry. Pro ještě hladší povrch jsme se rozhodli na sádru nanést jemný sádrový tmel Uniflott, a tuto vrstvu jsme natřeli latexovou barvou, pro oddělení sádry a betonu.

Vyroba kanoe 1 Vyroba kanoe 2  Vyroba kanoe 3

Betonáž: Kánoi jsme betonovali společně se SPŠ Otrokovice. Nejdříve jsme připravili vláknobeton, který jsme postupně, ve zhruba centimetrové vrstvě, nanášeli ručně na formu. Po betonáži jsme kánoi přikryli fólií a nechali jsme beton zrát.

Vyroba kanoe 4  Vyroba kanoe 5

Odstranění sádry a latexové barvy: Po dozrání betonu přišel čas na odstraňování sádry. To šlo poměrně jednoduše a díky našemu vysokému počtu jsme to zvládli rychle. Větším problémem bylo odstranění latexové barvy. Po několika hodinách jsme se rozhodli pro použití excentrické brusky, kterou se nám podařilo latexovou barvu odstranit.

Vyroba kanoe 6

Úprava povrchu: Do vnitřku kánoe jsme přilepili pod kapotky vyřezané dílce z extrudovaného polystyrenu a celý vnitřek jsme natřeli cementovým mlékem. Po zatvrdnutí jsme povrch pod vodou zbrousili, abychom mohli v kánoi pohodlně sedět. Na vnější povrch jsme také nanesli cementové mléko a po zatvrdnutí jsme ho zbrousili. Díky tomu jsme docílili hladkého povrchu kánoe, na který jsme mohli spreji nastříkat loga a barvy naší kánoe.

Vyroba kanoe 7 Vyroba kanoe 8

Design: Na příď jsme nastříkali barevné plameny, na kterých nemohlo chybět jméno naší kánoe. Přidali jsme také logo naší školy a sponzora. Všechny šablony jsme vyřezávali na plotru do speciální fólie.

Vyroba kanoe 9 Vyroba kanoe 10

A to je ve zkratce všechna práce, kterou jsme v projektu betonové kánoe, za celý školní rok udělali. Dohromady jsme na výrobě kánoe strávili zhruba 500 člověkohodin a na pracích se podílelo přes 40 studentů jak z Dušní, tak i několik našich absolventů, kteří již studují na FSv ČVUT. Výrobu kánoe jsme si užili a děkujeme za možnost účastnit se tohoto projektu.

Matěj Fiala, 4.E

Vyroba kanoe 11