Prázdniny sice ještě neskončily, ale někteří z nás už to nevydrželi a zamířili zpět do školy. Tentokrát se jedná o mezinárodní letní školu, v rámci které se účastníci seznamují s novými poznatky mezinárodního výzkumu ohledně SMR, který vede Česko ve spolupráci s Kanadou, Čínou a dalšími zeměmi EU. Tato letní škola je pořádána Centrem výzkumu Řež v areálu ÚJV v Řeži u Prahy. Protože naše škola má již víceletou spolupráci s Centrem výzkum Řež, byly pozváni zástupci jednotlivých ročníků, kteří se osobně, a hlavně dlouhodobě, na jaderném výzkumu podílejí. Takže se v Řeži setkali dva již bývalí studenti naší školy, kdy jeden po dokončení prvního ročníku pokračuje do druhého ročníku na Fakultě stavební ČVUT a ten druhý právě odmaturoval a nastupuje do prvního ročníku na Fakultě stavební ČVUT. To, co tyto studenty zároveň spojuje, je, že se každý svou měrou nadále účastní výzkumných aktivit, které sice započali na naší škole, ale pokračují v nich i na ČVUT. Ano, i toto je důkaz, že spolupráce mezi naší školou a Fakultou stavební ČVUT funguje a umožňuje našim studentům nepřetržitě se věnovat tématům, která je začala bavit už na průmyslovce. Tuto dvojici doplnila stále naše studentka, která se plně věnuje otázkám SMR. Takže výběr studentů nebyl úplně náhodný. Všichni totiž patří do tzv Týmu SMR, který v rámci Centra výzkumu Řež řeší otázky výstavby nových SMR v Česku. Nedílnou součástí uvedení SMR v Česku do provozu je splnění veškerých právních a technických předpisů pod dohledem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Zástupce tohoto úřadu dnes ve své přednášce popsal tento proces a z následné diskuse vyplynula pro nás zásadní věc. A to: Můžeme se těšit na plnou podporu a osobní konzultace zástupců SÚJBu na naší škole se studenty, které zajímají otázky jaderné bezpečnosti! S plánovanou výstavbou nových jaderných bloků v Česku se rozhodně hodí rozumět této problematice a mít všechno vysvětleno z první ruky.
Takže díky a ať žije SÚJB!

UJV 24