První čluny z betonu vznikaly už v 19. století. Později, během světových válek, vzniklo několik větších betonových lodí. K masivní produkci sice nikdy nedošlo, ale v 70. letech 20. století se v USA zrodil mezi akademiky nápad vyrobit si kánoe z betonu a uspořádat závody. Vznikla tak tradice, která se rozšířila i do Evropy, a tak si v roce 2010 studenti Fakulty stavební ČVUT v Praze vybetonovali svoji první kánoi. O několik let později dorazila od prof. Štemberka z Katedry betonových a zděných konstrukcí nabídka k nám, a tak jsme se v roce 2019 zúčastnili se svou první betonovou kánoí závodů v Maďarsku. Protože se však od té doby další závody nekonaly, rozhodli jsme se ve spolupráci s Fakultou stavební uspořádat závody vlastní. V loňském roce jsme oslovili další průmyslovky a připravili si pro ně ukázkovou betonáž a plavby na Vltavě. A protože ostatní školy šly do toho s námi, rozběhly se přípravy vlastních kánoí, které vyvrcholily ve čtvrtek 6.6. prezentacemi jednotlivých týmů. Bylo zajímavé sledovat, jak se tohoto projektu zhostily zapojené školy a sdílet tak své zkušenosti a nové nápady s žáky z Vysokého Mýta, Otrokovic, Jihlavy, Havlíčkova Brodu a Hradce Králové.

kanoe_prezentace_24.png

Druhý den jsme se vydali na retenční nádrž Jiviny v Praze Ruzyni, kde se uskutečnily testovací jízdy betonových kánoí. Všechny kánoe vydržely, a závody tak byly příjemným zakončením několikaměsíční práce. Každý z účastníků obdržel na závěr akce od pořadatelů z Fakulty stavební ČVUT v Praze originální betonovou medaili.

Kanoe_zavody_24.png

Děkujeme za podporu státnímu podniku Povodí Vltavy, projekční kanceláři OLYMPIA project s.r.o. a dodavatelům materiálů STACHEMA CZ s.r.o. a Master Builders Solutions.