Letos v září jsme vyjeli na poznávací zájezd do Velké Británie, konkrétně jsme projeli celé jižní pobřeží Anglie, a na celý týden se nám stal domovem autobus. Příjezd do Anglie trajektem je vždy velkolepý. My ho měli načasovaný na brzké ranní hodiny. První paprsky slunce začaly ozařovat bělostné doverské útesy a my stáli na palubě trajektu a třásli se pod poryvy větru, bičováni prvními dešťovými kapkami.
Naštěstí nás brzy znovu pohltil autobus a my zamířili na dálnici, tentokrát ale vlevo. Od této chvíle bylo mnoho věcí jinak. Trávníky byly vždy zelené, protože na ně stále prší, nikde žádná pole nýbrž pastviny s ovcemi, malebné vesničky s doškovými či břidlicovými střechami, gotické budovy a katedrály, hrady staré často 1000 let. Co konkrétně jsme viděli?
- zříceninu hradu Corfe Castle, zříceniny hradu Tintagel, údajného rodiště krále Artuše
- město Exeter se starobylou katedrálou, ale i zajímavými obchody,
- přístav Plymouth s bitevními loděmi a nukleárními ponorkami a památkou na Otce poutníky,
- slatiny Dartmoor s prehistorickými megalitickými kameny a divokými poníky, s případnou možností potkat psa baskervillského,
- Land´s End s majákem, St. Michael´s Mount, krásné uličky St. Ives,
- Město Brighton a královský pavilon Royal Pavilion plný bombastické výzdoby, žraloky a další mořskou havěť v obrovském mořském akváriu Sea Life Aquarium, slavné zábavní molo
- A také všude moře a vysoké útesy.
Nelze zamlčet, že za to, že jsme mnoho viděli, jsme zaplatili dlouhými hodinami v autobuse. Naštěstí jsme měli jistotu, že večer dorazíme na meeting point v Exeteru a tam si nás rozeberou naše anglické mámy a tátové. Večer každý strávil ve své rodině a mohl objevovat a překonávat úskalí anglických domů a kuchyně a seznamovat se jejich domácími mazlíčky. Tuším, že to bylo množství psů všech ras, kočky, rybičky. Každá rodina měla nějaké, typicky několik psů s vlastní šatnou plnou oblečků do různého počasí. A další anglické odlišnosti? Zaprvé jízda vlevo, v koupelně jsou typické dva oddělené kohoutky, což dosti znemožňuje mytí, prapodivné způsoby rozsvěcení světla, jiné elektrické napětí, na dveřích koule místo klik, atd. Počasí je samostatná kapitola, je jisté, že v Anglii opravdu stále prší, po týdnu jsme se na jakékoli sluneční paprsky navzájem začali upozorňovat.
Po příjezdu domů už bylo samozřejmě hezky a vše zase na svém místě. I když se Spojené království nachází v Evropě, poznali jsme tedy, jak odlišný může být život v zemi, která od nás není relativně tak vzdálená. Myslím ale, že jsme si to užili.
Dle zápisků studentů zpracovala Alena Kellerová