modely vod stav

V letošním roce proběhl již 4. ročník soutěže spojené s výstavou modelů vodohospodářských staveb, které se pravidelně účastní žáci 3. ročníku odborného zaměření VES. V letošním roce jsme mohli vidět modely z papírové lepenky. Studenti se při modelování naučili využívat vlastností tohoto ne úplně tradičního materiálu – jinak vypadá v pohledu, v řezu, při ohýbání se chová z každé strany jiným způsobem. Bylo potřeba najít vhodné lepidlo, způsob řezání, spojování. Pojetí modelu muselo odpovídat skutečnosti a k požadavkům patřilo i přesné a čisté provedení. Všichni účastníci se však zdárně vyrovnali s nelehkými podmínkami.

Většina modelů byla zpracována velice pečlivě, proto nebylo snadné určit vítěze letošního ročníku. Zde je pořadí:

1. místo obsadili Petr Linhart a Jan Škvařil s funkčním modelem jednoho z bezpečnostních přelivů vodního díla Skalka na řece Ohři, 2. místo získala Karolína Doušová s modelem úpravny vody, na 3. místě se umístil Jan Vít, který vytvořil model zásobování vodou malého spotřebiště.

Jistě jste se pozastavili nad logem ČVUT v hlavičce této zprávy. Pracovníci katedry Hydrotechniky ČVUT se stali patrony naší soutěže, věnovali nám putovní pohár, který vždy na rok získá její vítěz. Za jmenovanou katedru letošní výsledky vyhlásili doc. Ing. Ladislav Satrapa, CSc. a Ing. Milan Zukal, Ph.D. Rádi bychom jim tímto poděkovali za spolupráci a pomoc.

Ing. Hana Matoušková